BGRegistar.com

ДИРЕКЦИЯ НА ПРИРОДЕН ПАРК БЕЛАСИЦА

Информация

ДИРЕКЦИЯ НА ПРИРОДЕН ПАРК БЕЛАСИЦА

Природен парк Беласица е най - новият Природен парк в България, обявен със заповед № РД-925 от 28.12.2007 година на Министъра на околната среда и водите.

 

Природен парк Беласица се намира в най - югозападната част на България и обхваща северните склонове на планината Беласица.

 

Територията на парка граничи на запад с Република Македония, а на юг - с Република Гърция.

 

Природен парк Беласица обхваща землищата на селата Габрене, Скрът, Ключ, Яворница, Камена, Самуилово, Коларово, Беласица и град Петрич, всички разположени на територията на община Петрич, област Благоевград.

 

Общата площ на парка е 117 324,318 декара.

 

Обявяването на Природен парк Беласица, като защитен цели :

 

  • Опазване на вековни гори, съставени основно от обикновен бук и обикновен кестен, както и естествени чинарови местообитания.
  • Опазване на защитени и ендемични растителни видове - обикновен тис, бодливолистен джел, планински явор, карстова люцерна, албански крем.
  • Опазване на защитени и ендемични животински видове - белогръб кълвач, черен кълвач и други.
  • Уникални и представителни съобщества и екосистеми в безлесната зона на планината.


Режимът на ползване и управление на Природен парк Беласица е определен от Закона за защитените територии, Заповедта за обявяването на парка, издадена от Министъра на околната среда и водите, както и Плана за управление на защитената територия.


Управлението на природен парк Беласица се осъществява от Дирекцията на Природния парк, която е подчинена на Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието и храните.

 

Освен опазването на богатото биоразнообразие Паркът допринася за развитието на туризма и по - конкретно екотуризма.

 

Беласица предлага разнообразни и интересни възможности за пешеходен и вело - туризъм.

 

За посетителите, които предпочитат предизвикателството се предлагат дълги маршрути.

 

Кратките маршрути около селата и хижите дават възможност и на най - неподготвените туристи да се докоснат до вълшебния свят на тази невероятно красива планина. 

 

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

Първите стъпки за опазване на биоразнообразието в планината са направени през 1988 година, когато е обявен резерват Конгура със заповед №671 на Комитета за опазване на природната среда от 15.06.1988 година.

 

Целта е да се опазят естествени горски екосистеми от обикновен кестен и обикновен бук. Резерватът заема площ от 1312,00 ha. Охранява се от РИОСВ – Благоевград.


В резервата се забраняват всякакви дейности, с изключение на - тяхната охрана, посещения с научна цел, преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел, събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел.


Със Заповед № РД-421 от 18.06.2007 година на Министъра на околната среда и водите буферната зона на резервата е обявена за защитена местност Бабите с обща площ 285.00 ha.

 

В защитената местност е забранено строителството на сгради и пътища от републиканската пътна мрежа, геоложки проучвания и разкриване на кариери, голи сечи и залесяване с неприсъщи за района дървесни видове, ловуване, освен регулиране числеността на дивите свине, паша на домашни животни, използване на химически средства за растителна защита.

 

Разрешено е извеждане на сечи, предвидени в горите със специално предназначение, събиране на плодове от кестеновите насаждения, поддържане на съществуващите пътища.

 

В подножието на планината, извън природния парк, но в непосредствена близост до него, в землището на село Коларово, е разположена защитена местност Топилище. Тя е обявена със Заповед № 328 от 08.05.1992 година с цел опазване на находище на папрат величествена осмунда.

 

На територията на ЗМ Топилище е забранено - строителство и всякакви други дейности, с които се изменя естествения облик на местността, внасяне на нехарактерни за района растителни и животински видове, извеждане на голи сечи и реконструкции, бране на цветя за букети и събиране на билки, паша на домашни животни целогодишно, пресушаване на блатото Мухалница и нарушаване на водния режим.


Допълнителни доказателства за ценността на планината са посочването на високопланинската безлесна зона на Беласица като пример за район, съдържащ уникални и представителни съобщества и екосистеми / Национална стратегия за опазване на биологичната разнообразие, 1994 г. /.

 

Беласица е част от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 - защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна с наименование Беласица и идентификационен код BG0000167.

 

 

Контакти

ДИРЕКЦИЯ НА ПРИРОДЕН ПАРК БЕЛАСИЦА

Коларово, ул. Беласица 14
074232003
074232033