ДОБРУДЖАНСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ИНСТИТУТ – гр. Генерал Тошево носи това наименование от 2001 година и е към Селскостопанска Академия – София.
Упоритата работа и висококвалифицираните кадри, заети в Института, са причината Земеделският Институт да заема лидерско място в страната, сред институциите в системата на Селскостопанска Академия към Министерството на земеделието и храните.
Вече 70 години дейността на Добруджански Земеделски Институт се ползва с национален и международен престиж. Многобройните научни изследвания и продукти, създадени в него, са оценени високо както у нас, така и в чужбина.
Основните дейности на Института са:
Създаването и усъвършенстването на зърнено-житни и бобови култури, сортове и хибриди слънчоглед и разработване на съвременни технологии за отглеждането им.
Разработването на нови биотехнологични методи в селекцията на полски култури.
Събирането и изследването на генетични растителни ресурси.
Производството на предбазови и базови семена с гарантиран произход и качество.
Отглеждането на елитни породи разплодни животни.
В Института работят 300 научини сътрудници, специалисти, лаборанти, агротехници и работници.
Продуктите, произвеждани в Института са:
Зърнено-житни култури
Обикновена Пшеница: Аглика, Болярка, Галатея, Драгана, Енола, Ивета, Карат, Карина, Кристал, Кристи, Лазарка, Мерилин, Милена, Неда, Свилена, Славея, Златица.
Зимна твърда Пшеница: Мирела, Сатурн 1, Северина
Тритикале: Акорд, Атила, Колорит
Ечемик: Каскадьор 3
Бобови култури
Зрял Боб: Беслет, Добруджански 7, Еликсир
Леща: Илина, Станка 2
Грах: Кристал
Нахут: Балкан
Слънчоглед: Фаворит, Сан Лука, Яна
Институтът съществува от 1941 година като през годините протичат различни просеци, свързани с преструктуриране на организацията и сменя на базата. От 1948 година Институтът разполага с три отдела: 1. Отдел за подобряване на земеделските растения, 2. Агротехника и 3. Растителна защита.
Опитно-изследователската дейност е насочена в две направления:
През 1962 година Добруджанкият Институт придобива статут на Национален Институт, специализиран в селекцията и технологията на пшеница и слънчоглед. През следващите години промените се случват динамично, разкриват се нови направления на работа, усъвършенстват се редица сортове пшеница, слънчоглед и други.
През 2001 година ИПС Добруджа приема името ДОБРУДЖАНСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ИНСТИТУТ.
„Вашата гаранция за сигурност в земеделието.“