АгроБиоИнститут е водещ изследователски център в България, с обхват на дейност в областта на растителните и агро-биотехнологии.
Създаден през 2000 година, като правоприемник на Централната лаборатория по молекулярна и генетична биотехнология към Селскостопанска академия със седалище град Костинброд.
АБИ е организация към Селскостопанската академия за научни изследвания, приложна, обслужваща и спомагателна дейност в областта на земеделието. Дейността включва фундаментални и приложни изследвания в различни области на биоикономиката, свързани с характеризиране и оползотворяване на националните биоресурси.
Институтът и неговия научен екип разполагат с модерно изследователско оборудване и ноу-хау за прилагане на съвременни експериментални методи и подходи. Акредитиран за обучение на докторанти по специалностите: Генетика и Растителна защита.
От 1999 г. АБИ е Център по Компетентност в растителните биотехнологии в рамките на програма INCO 2, FP5 на EC. Координира научните изследвания и обучението на кадри в областта на растителните биотехнологии на национално и регионално ниво.
Представител за България в Международния Център по Генетично Инженерство и Биотехнологии (ICGEB), Триест, Италия. Член е на Европейската организация за растителни изследвания (EPSO), на Европейската федерация по биотехнологии (EFB) и суб-регионален център за страните от Централна и Източна Европа в областта на регулациите и контрола върху ГМО.
По инициатива на АБИ през 2007 год. беше създаден Съвместен Геномен център - сдружение между СУ Св. Кл. Охридски и Селскостопанска Академия.
АБИ провежда фундаментални изследвания в областта на клетъчната, функционалната и молекулярната генетика с цел решаване на проблеми с практическа насоченост.
АгроБиоИнститут осъществява успешно международно сътрудничество, чрез създаване на съвместни научни колективи и сключване на договори по линия на Европейската общност, UNESCO, FAO, NATO, EUCARPIA, IAEA, ICGEB, с университети, частни фирми и други, базирани на двустранна и многостранна основа.
АБИ участва активно в провеждането на европейски научни програми и проекти, финансирани от Европейската комисия. През годините досега, АБИ е организирал 75 международни научни форуми.
Институтът работи с програми за подготовка на докторанти по научни специалности Генетика и Растителна защита. По споразумение с висши учебни училища в АБИ се провежда и съвместно обучение по магистърски програми. АБИ участва в повишаване квалификацията на лица от сродни институти и лаборатории, както и на лица, заети в областта на земеделието и хранително-вкусовата промишленост.
АБИ извършва още информационна и издателска дейност, популяризирайки резултатите от собствените си научни изследвания, както и постиженията на световната наука. Научноизследователската дейност на АБИ е документирана с издателска дейност като научни публикации, брошури и книги.
Институтът разполага с добре оборудвана лабораторна база и висококвалифициран персонал от научни сътрудници.
В АБИ се извършват следните анализи:
- за съдържание на ГМО
- за сортова идентичност чрез ДНК маркерни системи
- за чист от вируси посадъчен материал чрез ELISA анализи
- метаболитен профил на растителен материал чрез GC-MS анализ
- летливи компоненти на растителни проби и хранителни продукти (мляко и млечни продукти)
- анализи за сухо вещество, пепел, протеиново съдържание в растителни проби чрез NIRS